• Studentexamen den 8 juni 2022 Efter flera år med pandemi kan vi nu äntligen ha en riktig studentexamen på skolan och det ska vi såklart fira med pompa och ståt. Vi välkomnar elever, föräldrar, nära och kära varmt välkomna till skolan den 8 juni på Roslagstullsbacken 35. Nedan ser ni dagens program och några saker att tänka på.   Program 09:00 Studenterna samlas på skolan. 09:00-10:30 Samling med mentor, fotografering och betygsutdelning. 10:45-11:15 Sista skolavslutningen med sommarvisor, rektors tal och stipendier. 11:30-12:30 Studentlunch på restaurang Fågelängen. 12:40-13:00 Rektor och elever från skolan välkomnar studenternas anhöriga till skolans baksida. 13:00-13:20 Studenterna springer ut! Att tänka på
    • Det  finns få parkeringsplatser i området så åk helst kommunalt och var ute i god tid. 
    • Vi undanber oss konfetti då det skräpar ned naturen, skadar miljön och är svårt att städa upp.
    • Skolan är även denna dag en arbetsplats, vilket betyder att alkohol inte är tillåtet. Berusade elever kommer inte få delta i skolans festligheter. 
    • Skolan stänger tidigt denna dag så studenter kan inte förvara kläder i lokalerna eller räkna med att komma in efter avslutad flakåkning. 
    Avslutningsvis vill vi på Stockholms idrottsgymnasium tacka våra fantastiska elever för tre fina år och önska er all lycka och välgång i framtiden! Verner Gerholm Rektor