• AMI är moderbolaget till skolorna Stockholms Idrottsgymnasium, Atletica Idrottsgymnasium och Almaskolan. Under sommaren 2018 genomfördes ett ägarbyte och nya ägare av AMI är bolaget bakom Tibble Gymnasium och Täby Friskola. "Tibble Gymnasium och Täby Friskola utgör ett mindre, och i huvudsak personalägt, skolföretag i Täby kommun. Vi har cirka 2300 elever i åldrarna 6-19 år och skolorna har under flera år levererat en undervisning av absolut högsta kvalitet i landet. Vi är stolta över att nu få vara med och stötta den fortsatta utvecklingen i Alma Mater Idrottsskolor. När vi fick chansen att lära känna AMI-skolorna bättre så såg vi skolor som på många sätt fungerar väldigt bra och vår ambition som nya ägare är att verksamheterna ska få fortsätta utvecklas i lugn och ro med den nuvarande organisationen intakt.” För frågor rörande ägarbytet, vänligen kontakta: VD för Alma Mater Idrottskolor,  Stefan Burman (076-5363111, stefan.burman@alma-mater.se) eller representanten för Tibble Gymnasium och Täby Friskola, Niklas Pålsson (073-4000231, niklas.palsson@tibble.nu).