• Efter den senaste uppdateringen från Folkhälsomyndigheten har vi beslutat att anordna ett digitalt öppet hus för dig som är intresserad av NIU på vår skola. Det öppna huset kommer hållas tisdag den 17 november från kl18 där du får träffa rektor, tränare och idrottande elever från alla våra NIU-idrotter. Du kommer få en presentation av den idrotten du är intresserad av och möjlighet att ställa dina frågor i en chatt. Vi kommer fortsätta erbjuda ett öppet hus med allmän information om vår skola till elever i årskurs 9 eftersom vi vill ta vårt ansvar för att underlätta deras beslut. Vi känner oss trygga med att vi kan säkerställa ett besök som följer folkhälsomyndighetens rekommendationer där våra besökare kan känna sig trygga. Vi följer utvecklingen och uppdaterar informationen om öppet hus löpande på hemsidan med reservation för förändringar. Läs mer om hur du deltar på våra öppna hus på vår hemsida under fliken ”Öppet hus 2020”