En nationellt godkänd idrottsutbildning (NIU) vänder sig till dig som idrottar på elitnivå och vill satsa på såväl utbildning som idrott. Som NIU-elev läser du minst 400 poäng specialidrott. Förutom träning inom din idrott erhåller du bl.a. kunskaper om hur den egna kroppen fungerar i tränings- och tävlingssammanhang och lär dig att använda och utvärdera träningsmetoder för att utveckla prestationsförmågan.

Har du frågor om NIU är du välkommen att kontakta niu@idrottsgymnasiet.se

Ansökan till en nationell idrottsutbildning sker i två steg:
1. Ansök till din idrott via länken nedan senast den 1 december. Du blir därefter kallad till provträning samt intervju under december/januari.
2. Ansök till skolan samt till det program som du vill gå via Gymnasieantagningen senast den 15 februari. 

Klicka på länkarna nedan för att göra NIU-ansökan för läsåret 2022-2023.